Az élet értelme

döntések – UPDATE

Archívum

Archívum
 
…Valójában legtöbbször nem a legjobb lehetőséget ragadjuk meg, csak kiválasztjuk az első olyan opciót, amit elfogadhatónak tartunk…
…Régen tudom, hogy ez a stratégia létezik, de az igaz jelentőségével nem voltam tisztában, amíg el nem olvastam Gary Klein könyvét az emberi döntéshozatal mechanizmusáról. Klein éveken keresztül tanulmányozta a döntések megszületését, vagyis azt, hogy tűzoltók, sakkozók, pilóták, atomerőmű-operátorok hogyan hoznak fontos döntéseket az idő szorításában, világosan át nem látható célok és körülmények között, úgy, hogy a helyzet pillanatonként változik.
Klein és munkatársai azzal az általánosan elfogadott előfeltevéssel kezdték a vizsgálatot, hogy az emberek racionálisan hoznak döntéseket: probléma estén információkat gyűjtenek, beazonosítják a lehetséges megoldásokat és kiválasztják a legjobbat. Abból az ismert hipotézisből indultak ki, hogy a nagy felelősség és az idő extrém szorítása következtében a tűzoltóparancsnokok csupán két opciót vesznek számba. Klein úgy vélte, hogy a kettő kevés. De tévedett.
Ugyanis kiderült, hogy a tűzoltóparancsnokok még két lehetőséget sem gondolnak végig. Végigpörgetik a legelső valamennyire elfogadhatónak látszó tervet, és ha nem találnak ellenérvet, akkor belefognak a megvalósításába…
(Steve Krug: Ne törd a fejem)
Kapcsolódó bejegyzés: DÖNTÉSEK